Instituția Medico-Sanitară Publică Centrul de Sănătate Soroca

"Ziua Mondială a Apei"

"Lumea este însetată pentru că nouă ne este foame"

Pe 22 martie anual este sărbătorită ziua mondială a apei, începînd cu anul 1993.În acest an atenția este asupra importanței apei ca resursă vitală pentru siguranța alimentară.Sloganul anului 2020 este,,Lumea este însetată pentru că nouă ne este foame"

Este necesar de a conștientiza risipa resurselor de apă,a importanței acestora pentru securitatea alimentară și implicit pentru sănătatea populației.

Obiectivele zilei mondiale  a mediului privesc:

*raționalizarea consumului de apă în gospodării,agricultură și industria alimentară.

*reducerea risipei de alimente:30 % din alimentele produse sunt aruncate.

*promovarea unor obiceiuri alimentare sănătoase.

Cantitatea de apă necesară pentru producerea hranei este de trei ori mai mare față de necesarul de băut,ceea ce arată importanța apei ca pilon esențial al securitații alimentare.Pîna în anul 2030 deficitul de apă va determina între 24 și 700 de milioane de persoane să se deplaseze către zone mai favorabile potrivit UN WATER.

Obiectivul de Dezvoltare Durabilă face referire la asigurarea accesului la apă și canalizare pentru întreaga umanitate pînă în 2030.Cu toate că apa acoperă 70% din suprafața pamîntului ,doar o mică parte din aceasta este apă dulce.Apa potabilă disponibilă este distribuită inegal pe glob,este poluată,fapt pentru care miliarde de oameni încă nu au acces la apă curată în fiecare zi.

Organizațiile de standartizare au elaborat 1400 de standarte referitoare la apă,și anume standartele care privesc:calitatea apei,alimentarea cu apă,ape uzate și ape pluvial.Un alt standart cheie se referă la sistemele de canalizare autonome.

Sărbatoarea Zilei Mondiale a Apei are ca scop aducerea în atenția opiniei publice a problemelor legate de necesitatea protejării cantitative și calitative a apelor și de a pune în adevărata lumină rolul,îndatoririle și responsabilitățile celor cu atribuții în întreținerea,valorificarea și protejare surselor de apă.

Fără apă viața nu ar exista ,tocmai de aceea trebuie să avem mare grijă de ea,să nu o poluăm și să nu o risipim.

Importața apei în viața noastră

Organismul uman este în proporție 60-70% apă, 75% din compoziția aerului este apă,80 % din compoziția celulelor de singe este apă.Apa transportă  nutrienții și oxigenul către celulele organismului.Apa are un rol esențial în corecta fluidizare a vaselor sanguine.Ajută digestia și previne constipația.Detoxifierea natural a organismului se realizează cu ajutorul apei,care este catalizatorul acestui proces.

Cantitatea de apă consumată este la fel de importantă  ca și calitatea apei.Cantitatea de apă recomandată spre a se consuma zilnic este de 2-3 litri de apă.Un consum de apă regulat și de calitate corespunzătoare,va permite corpului să intre în procesul natural de autovindecare.

Semenarul cu Genericul ,,Conduita integrată a maladiilor la copii”

La data de 11.03.2020 în Centrul de Sanătate Soroca a avut loc Semenarul cu Genericul ,,Conduita integrată a maladiilor la copii".
În scopul înbunătățirii continue a calității serviciilor medicale precum și întru perfecționarea nivelului profesional al medicilor.La seminar au partecipat medici de familie din trei  raioane: Soroca,Drochia,Florești.

Agenda seminarului a cuprins următoarele-
1.Conduita integrată a maladiilor la copii.
2.Semnele generale de pericol.

Agenda seminarului

,,Conduita integrată a maladiilor la copii”

3 martie 2020 –Centrul de sănătate nr.1 or.Orhei

4 martie 2020- Spitalul Raional  Hîncești

5 martie 2020- Centrul de sănătate or.Cahul

10 martie 2020- Centrul de sănătate or. Ungheni

11 matrie 2020- Centrul de sănătate or.Soroca

12 martie 2020 Centrul de sănătate or.Edineț

17 martie 2020 Centrul de sănătate or.Caușeni

18 martie 2020- Centrul de sănătate or.Comrat

19 martie 2020-Centrul  Medicilor de Familie,or.Bălți

24 martie 2020-IMSP Institutul  Mamei și  Copilului .

                                    

"Ziua Mondială a Auzului"

Pe data de 3 martie a fiecărui an este marcată „Ziua mondială a Auzului”, stabilită de către OMS.
   Evenimentele care se desfăşoară au ca scop importanţa auzului şi prevenirea diagnosticării tîrzii a deficienţelor de auz.Urechea, organul auzului, este unul dintre cele mai importante organe senzoriale, care recepţionează excitaţiile din mediul înconjurător. Auzul joaca rolul important în procesul comunicării dintre oameni.Specialiştii spun că în ultima perioadă, zgomotul este cauza foarte des întîlnită, care afectează auzul.
   Hipoacuzia (pierderea auzului) este o afecţiune gravă, care poate ridica probleme sociale şi economice semnificative, pentru persoane, familii şi  comunităţi.Cauzele care pot duce la pierderea auzului pot fi: congenitale, existente la naştere sau dobîndite la scurt timp după naştere.
   Pierderea auzului poate fi cauzată şi de problemele din timpul sarcinii şi la naştere: greutatea mica la naştere, infecţii în timpul sarcinii, folosinţa medicamentelor ototoxice în timpul sarcinii.
   Printre factorii determinanţi în timpul apariţiei hipoacuziei se numără factorul ereditar, traumatismele, infecţii ale urechii, expunerea frecventă la zgomote excesive, înaintarea în vîrstă. Totodată adolescenţii şi adulţii tineri prezintă riscul de a suferi o pierdere a auzului ca urmare a utilizării nesigure a dispozitivelor audio personale şi expunerii la niveluri nocive ale sunetului.
   Verificarea periodică a auzului garantează că problemele sunt identificate la timp şi tratate pîna nu se acutizează.OMS evidenţiază că, intervenţiile în timp util şi eficiente, pot asigura ca persoanele cu pierderi de auz pot atinge potenţialul maxim.

 

"Un mărțișor pentru fiecare"

La data de 27.02.2020 specialiștii Centrului de Sănătate Mintală din cadrul Centrului de Sănătate Soroca, împreună cu beneficiarii  și studenții practicanți, an.III de la Colegiul "Mihai Eminescu", au organizat un flashmob cu genericul: "Un mărțișor pentru fiecare".

Deși timpul de afară era ploios, participanții la această activitate, prin dăruirea mărțișoarelor, au reușit sa  aducă soarele și să apropie primăvara de sufletele pacienților Centrului de Sănătate Soroca și a beneficiarilor și specialiștilor din cadrul  Casei Teritoriale de Asigurări Sociale, unde șeful CTAS, domnul Dumitru Zgardan, în semn de recunoștință, a organizat pentru participanți o excursie de excepție, în incinta instituției, informând despre munca pe care o depun specialiștii din domeniul dat zi de zi.

De asemenea, cu ocazia sosirii frumoasei primăveri, specialiștii CCSM, aduc cîte un mărțișor  tuturor oamenilor și le urează lumină, pace și multă sănătate.

„Gripa”

În Republica Moldova , a crescut foarte mult numărul îmbolnăvirilor  cu gripă , atingînd o valoare de 46 de cazuri la 100 000 mii populație în perioada  20.01.2020 – 14.02.2020.
 

Medicii din cadrul CS Soroca, lansează un apel către populație cu îndemnul să aibă grijă de igienă în această perioadă. Tot ei argumentează că cei mai expuși sânt persoanele cu vărsta de peste 65 ani, copii sub 5 ani și gravidele imunodificiente, pacienții cu afecțiuni respiratorii sau cardivasculare cronice. Sânt câteva reguli simple de urmat pentru a vă proteja de îmbolnăvire:
1.De evitat contactul cu persoanele bolnave.
2.De evitat aglomerațiile unde este risc crescut de îmbolnăvire.
3.De evitat persoanele care tușesc.
4.De evitat vizitele unde sânt persoane bolnave.
5.De evitat ieșirele copilului în colectivitate atunci când prezintă febră, frison, tuse și secreții nazale abundente.
6.Pacientul cu gripă va fi izolat de restul familiei într-o cameră separată, luminată și aerisită.
7.
Folosiți batista , spălați-vă frecvent pe mîini cu apă și săpun, puneți mîna la gură atunci când tușiți sau strănutați, aerisiți zilnic locuința și birourile, igienizați spațiile și suprafețele existente.
 

Dacă nu sunteți în apropierea unei surse de apă, puteți folosi cu eficiență mai redusă un dezinfectant pe bază de alcool.Un remediu la fel de important este și regimul alimentar adecvat bazat pe consumul de fructe și legume proaspete bogate în vitamine.Renunțarea  la fumat precum și evitare consumului de alcool la fel sunt metode eficiente de evitare a îmbolnăvirii cu gripă.Unul  dintre cele mai bune medicamente naturale împotriva infecţiei cu gripă este odihna deoarece respectarea regimului de odihnă ajută considerabil la evitarea îmbolnăvirii.